SÕLG

Sõle meisterdamise kursus!

Kestus: 1,5-2 tundi
Osavõtutasu: 4-10 eurot. Hind sisaldab sõletoorikut, juhendamist, töövahendeid. Vastavalt sõle suurusele kujuneb ka sõletooriku hind osalejale (sõletoorik läbimõõduga 3-4 cm on hinnavahemikus 4-6 eurot ja suurema läbimõõduga sõletoorikud on hinnaga 7-10 eurot). Väljaspool Tartut lisandub töötoatasule transpordikulu.
Juhendajad: Merlin Lõiv

Töötoas saavad huvilised  omale teha kauni sõle, mil peal uhke mustrikiri. Töötoa alguses näitame Muinas-Eesti ehte koopiaid ja kõneleme põgusalt ehete ajaloost. Edasi teeme sõlge, lüües punslitega mustrit ja vajadusel graveerides.
Targad teavad kõnelda, et sõlgedega on rõivaid kinnitatud juba üle 3000 aasta. Varasemateks peetakse Vahemeremaades II. aastatuhande lõpul e.m.a. rõivakinnitusnõelte arengu tulemusel tekkinud esimesi kaarsõlgede vorme.  Kui algselt oli tegu vaid praktilise esemega millega oma rõivaid kinnitada siis peagi omandas sõlg ehte funktsiooni ja sõle populaarsus kasvas ja kasutus levis. Provinstiaalrooma mõjualal  võeti u kaks tuhat aastat tagasi kasutusele esimesed hilisematele hoburaudsõlgedele sarnanevad esemed. Teada on, et  ühed varasemad  Eesti hoburaudsõled pärinevad Virumaa tarandkalmetest. 8-13.saj. oli Eestis hoburaudsõlgede õitsenguaeg aga neid kanti kuni u 17.sajandini. Arheoloogid on teinud tublit tööd ja leidnud päris palju sõlgi millest hästisäilinu ning terved pärinevad laibamatustest või peiteleidudest. Katkiste leidude puhul võib tegu olla tahtliku lõhkumisega või põletusmatusega.
Sageli tuntakse huvi, et kas oli ka vahet meeste ja naiste sõlgede vahel või mida tähendasid erinevad mustrikirjad ja kuidas ikkagi siis sõlge kantakse-kas nupud üleval või all. Kuna varasemad kandjad on juba u 1000 ja enam aastakest mullas ja kuidagi vastata ei saa siis mustreid tõeselt lahti lahata on võimatu. Leiumaterjalis ei saa teha ka selget vahet naiste ja meeste sõlgede vahel-teinekord küll  me teame, et leid kuulus mehele või naisele kaasas olevate teiste esemete järgi aga sellele vaatamata kandis mõlem sugu laias laastus samu sõlgi valdavalt sest tegu oli ikkagi igapäevase  rõiva kinnitusvahendiga. Teada aga on see, et kanti sõlge nii, et sõlenupud olid üles poole keeratud-antud järeldus on tehtud lähtuvalt leiumaterjalist.

Huvilistel palume kirjutada aadressile etnoehe@gmail.com.  Kiireloomuliste küsimuste korral  helistage Merlinile 53418765.
Tule proovi kätte metallehistöös!

Siit leiad pilte juba toimunud sõlekursustest:

http://public.fotki.com/meril6vi/etnoehte/slettuba-2311-nelk-is/

http://public.fotki.com/meril6vi/etnoehte/hoburaudsle-ttuba-t/

http://public.fotki.com/meril6vi/etnoehte/14042012-sle-ja-krv/

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s